blog
user

Bedava SSL Kurulumu. (Let's Encrypt SSL Kurulumu)

Merhabalar;

Bugünkü yazımızda bedavaya SSL Sertifikasının nasıl kurulduğunu göstericez sizlere bu sayede SSL sağlayıcılarına onlarca dolar vermenize gerek kalmayacak. Ve yazımızın sonunda aslında Bedavaya SSL sahibi olmanın ne kadar basit olduğunu siz de göreceksiniz.

  • İlk önce Cpanelimize giriş yapıyoruz.
  • Cpanelimizde Lets Encrypt SSL menüsüne giriş yapın.Kırmızı Kare İçinde İşaretlenen Lets Encrypt Menü Butonu
  • Ardından girdiğiniz sayfada panelinizde ekli olan domain ve subdomainlerin listesi yer alıyor, orada +issue seçeneğine tıklıyoruz.Kırmızı Kare İçine Alınmış +Issue Butonu
  • Issue sayfasına girdikten sonra karşımıza çıkan sayfada tekrardan issue butonuna tıklayın ve ayarlar aşağıdaki görseldeki gibi olmasına dikkat edin.Kırmızı Kare İçine Alınmış Mavi Issue Butonu
  • Ardından karşımıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekranın çıkması gerekiyor.Sertifikanın Onaylandığına Dair Mavi Dikdörtgen İçine Alınmış Onay Yazısı
  • Let's Encrypt kurulumu yaptık şimdi sırada bu SSL Sertifikasını aktif hale getirmek var Cpanel'in anasayfasına geliyoruz ve orada SSL/TLS butonu var oraya giriş yapıyoruz.Kırmızı Kare İçine Alınmış SSL/TLS Butonu
  • SSL / TLS butonuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda "Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)" yazısına tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekranda sertifikalara göz at diyip ordan Lets Encrypt SSL'ini seçiyoruz ve ardından aşağısında bulunan bir etki alanı seç bölümüne gelip domainimizi seçiyoruz ardından etki alanını otomatik doldur butonuna tıklıyoruz ve aşağıda bulunan sertifikayı yükle butonuna tıklıyoruz.

Artık Let's Encrypt Sertifikasına sahip bir sitemiz var sertifikanın süresi 3 aydır. Eskiden her sertifika süresi bittiğinde bu işlemleri tekrarlamamız gerekiyordu ama son yapılan güncellemelerle birlikte sertifikanın 3 aylık süresi bitince kendini otomatik yenilemekte.

Peki Nedir Bu Let's Encrypt SSL?

Let's Encrypt, Internet Security Research Group firması tarafından üretilmiştir. Internet Security Research Group 2013 yılında kamu yararı dijital altyapı projelerine ev sahipliği yapmak üzere kuruldu. Firmanın kurucuları Josh Aas ve Eric Rescorla'dır ayrıca grubun kurucu sponsor ve ortakları da Mozilla, the Electronic Frontier Foundation, the University of Michigan, Cisco, ve Akamai firmalarıdır.

Bu sertifika web sitelerinin HTTP protokolünden kurtulup HTTPS protokolüne geçmeleri için bir destekleyici olmuştur ayrıca Mozilla ve Google gibi tarayıcıların SSL Sertifikası kullanan sitelerin SEO bakımından kullanmayan sitelere nazaran daha avantajlı duruma geçirmeleri de büyük bir etken olmuştur.

 


Etiketler