blog
user

.Com.tr Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

.Com.tr uzantılı bir alan adını almak için öncelikle almak istediğiniz alan adının müsaitlik durumunu kontrol ederek başlamanız gerekiyor. Müsaitlik durumuna baktıktan sonra alan adını rezerve ediyoruz rezerve ettiğimiz alan adı sistem tarafından bizim başvuru evraklarını tamamlayıp alan adının tescilini yapmanız için 15 gün süre veriyor. Bu 15 gün süre içerisinde eğerki başvuru evraklarını göndermezseniz alan adının rezerv süresi sona eriyor ve başkaları tarafından rezerve edilebilir duruma geliyor, eğer başkası tarafından rezerve edilmemişse tekrardan rezerve edebilirsiniz. .Com.tr uzantılı alan adını 2 şekilde alabilirsiniz. 1. Marka başvurunuz veya marka tescilinizle 2. Firma ünvanınızla. 

Her iki şekilde de markanız veya firma ünvanınız alacağınız alan adı ile bire bir uyuşmalıdır. Örn; siteadi.com.tr için markanızın Site Adı olması gerekir. Firma ünvanı ile alacaksanız eğer Site Adı Ltd. Şti. gibi olmalı. 

Marka Sahipleri İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Bireysel Başvuru İçin;

Marka Başvuru Belgesi (Eğer markanız tescillendiyse Marka Tescil belgesi)
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi yada Pasaport, Ehliyet vb.
Tarafınızca Doldurulmuş Alan Adı Tahsis Formu

Kurumsal Başvuru İçin;

Marka Başvuru Belgesi (Eğer markanız tescillendiyse Marka Tescil belgesi)
Firma Yetkilisi Tarafından Kaşelenip İmzalanmış Alan Adı Tahsis Formu
Firma Ünvanı İle Alan Adı Alımı İçin Gerekli Evraklar Nedir?
Ticaret Sicil Gazetesi, Sicil Tasdiknamesi, Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti
Firma Yetkilisi Tarafından Kaşelenip İmzalanmış Alan Adı Tahsis Formu

*Not: Eğer alan adınızı marka başvuru belgesi ile aldıktan sonra markanızı tescillemediyseniz alan adınıza yapılan bir itiraz başvurusu ile alan adınızı kaybedebilirsiniz. 

Alan adınızı aldıktan sonra unutmamanız gereken en önemli şey alan adınızın 1 - 5 yıl süre ile yenileme yapılması gerektiğidir. Eğer alan adınızı tekrardan yenilemezseniz alan adınızın düşmesi söz konusudur.

.Com.tr Uzantılı Alan Adlarının Alımı ve Marka Başvuruları İçin Lütfen bilgi@mikroweb.net Adresine Mail Atın.


Etiketler